10.3.2020 – HORÚCA SPRCHA-DIVADLO KOMÉDIE, FRED APKE

POZOR PREDSTAVENIE JE PRESUNUTÉ NA NOVÝ TERMÍN. O PRESNOM ČASE VÁS BUDEME INFORMOVAŤ TU. Rezervácie aj zakúpené vstupenky vám budú platiť v novom termíne.

https://www.facebook.com/events/1487704901408774

„Šťastie je možné dosiahnuť medzi psom a mačkou, ale nie medzi mužom a ženou!“

On je architekt. Ona je terapeutka. Alebo skôr televízna hviezda TV-šou, ktorej vzácne psychologické rady zachránili už nejedno manželstvo. Ale ich vlastné manželstvo je práve v troskách. Aký paradox! Čo teda najviac chýba ku šťastiu špecialistke na riešenie manželských problémov? Tolerancia a porozumenie. Vydarený vzťah! Ako manželia žijú už niekoľko mesiacov odlúčene a práve vyrazili na svoju poslednú spoločnú cestu. Chcú predať dom v Španielsku. Unavení dlhou cestou sa zastavia na jednu noc v malom hotelíku niekde na juhu Francúzska. Hotel je však v rekonštrukcii. V jedinej voľnej izbe sa nachádza manželská posteľ a v kúpeľni tečie len horúca voda. Nezostáva nič iné, len si vypiť pohár vína, aby sa spoločná noc dala v pokoji prežiť. Katastrofálne podmienky, v akých sú naši hlavní hrdinovia nútení prenocovať, sú zrkadlom ich života a najmä ich vzájomných vzťahov. Obaja manželia sa snažia byť k sebe korektní, nezádrapčiví, nekonfliktní… Ale príliš sa im to nedarí… Stačí malá iskierka, a už sa rozhorí oheň predpojatostí, malicherných obvinení a nahromadeného hnevu. Manželské škriepky sa môžu začať… 

HORÚCA SPRCHA neponúka stopercentne osvedčené rady na vyriešenie manželskej krízy, ale bez ohľadu na vek a teplotu v sále (ako aj na  teplotu vo vzájomných partnerských vzťahoch) dokáže diváka osviežiť a pobaviť.

Okrem ústrednej dvojice hry prichádza na scénu druhá manželská dvojica: Petra a Klaus. Sú to obdivovatelia a realizátori rád slávnej moderátorky. Petra je na prvý pohľad šťastná a jednoduchá žena, ktorá s radosťou pripravuje chutné chlebíčky, a na druhej strane typická nymfomanka, z ktorej tryská nespútaná energia a túžba mať každého chlapa, ktorého počas dňa stretne. Jej manžel Klaus hľadá svoje zapatrošené mužské ego. Ale príliš sa mu nedarí. Je zúfalý. V hotelovej izbe sa zjavuje aj príťažlivý inštalatér Mikka. Chce opraviť pokazenú sprchu… Je to muž nádherného zovňajšku, na ktorého sa vrhajú obe naše hrdinky. Hľadajú v ňom vyriešenie svojich problémov, naplnenie svojich očakávaní a túžob. Ale márne… Všetci hrdinovia tejto komédie sú akoby vystrihnutí z pomyselnej tolkšou. Ale pozor, na konci všetko dobre dopadne! Ako? To neprezradíme…

Na diváka čaká množstvo zábavných situácií, prekvapivých gagov, konverzačná ľahkosť aj situačná premenlivosť. A to všetko korunované vynikajúcimi hereckými výkonmi, garantujúcimi nezabudnuteľný divadelný zážitok. 

HORÚCA SPRCHA je divadelne efektná, textovo vybrúsená a tematicky vtipná komédia. Prináša humornú a zároveň pravdivú správu o inštitúcii manželstva. Divák sa z nej napríklad dozvie, čo si rozhodne netreba zabaliť do kufra na spoločnú cestu s manželkou; ale aj to, aké škodlivé je viesť dlhé telefonické rozhovory s milenkou… Prečo sa nepredstavovať hotelovému personálu vlastným menom a na čom je založená manželská selanka naivnej telefonistky a snaživého pyrotechnika.

Autor hry Fred Apke dodáva: „Predstavenie je určené všetkým, ktorí vo svojom živote bojujú o lásku a harmóniu vo vzájomných vzťahoch. A často aj prehrávajú. Ak ja, ako autor, odkryjem mechanizmus ne-fungovania partnerských vzťahov, zamierim na ne reflektor humoru a vtipu, tak sa divák pri ďalšej hádke vo svojom reálnom živote možno dokáže správať inak. Najdôležitejšie je, aby sme sa vedeli zasmiať sami na sebe. Vtedy sa začneme k sebe správať s väčšou toleranciou a úctou.“ 

HORÚCA SPRCHA je manželská fraška, v ktorej divák nájde trefné bonmoty a výstižné zobrazenie partnerských stereotypov v najobyčajnejších, ale aj najintímnejších situáciách. Nemecký dramatik Fred Apke s výnimočnou schopnosťou briskného pozorovateľa dokáže odkryť pred divákom mechanizmy vzťahovej hry medzi mužom a ženou. A čo dokáže diváka zaujať viac ako téma, s ktorou sa vo svojom živote stretáva takmer každý deň? Ak sú jeho problémy zobrazené s komediálnym nadhľadom, tak sa teší dvojnásobne. Bláznivý cirkus a peklo manželskej driny sa mení na komediálny kolotoč, ktorý je zdrojom jeho zábavy.

Kvalitu celej inscenácie budú vtláčať brilantné hereckého výkony Zuzany Tlučkovej, Petra Kočiša, Marcela Ochránka alebo Přemka Boublíka, Kataríny Ivankovej, Thomasa Puskailera alebo Jakuba Lorencoviča.

Realizačný tím predstavenia ďalej tvoria: prekladateľka Blanka Mongu, scénografka Diana Strauszová, kostýmová výtvarníčka Dorota Cigánková a režisér Svetozár Sprušanský.

Celoslovenské premiéry prvého titulu novo vzniknutého DIVADLA KOMÉDIE sú naplánované na 17. a 18. marca 2017 o 19.00 hod. v Dome kultúry Ružinov – Cultus v Bratislave.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *