Priatelia, organizujete podujatie? Máme pre vás radu.

Sme radi, že idete u nás robiť podujatie a fandíme vám, vášmu dieťaťu alebo kandidátovi. Áno, iste si na vás spomenieme so slzou v oku až budete preberať Oscara alebo prisahať na ústavu, ale nie, dnes vám naozaj nevieme dať zľavu.

Áno, iste ste takých podujatí už videli mnoho a určite je vaša predstava vo vašej hlave úžasná,  prečítajte si ale aj našich pár skromných rád, možno (celkom isto) sa vám hodia.

Keď už ste sa rozhodli, že neoslovíte ľudí so skúsenosťami (ako režisér, dramaturg, scenárista, kulisár a pod.), mali by ste vedieť, že musíte pár vecí vyriešiť.  

Áno, budova divadla bola pôvodne stavaná tak, že toho, ktorý rozpráva na javisku, majú počuť tí, ktorí sedia v hľadisku. Áno, v divadle, čo ste videli, to presne tak a ľahko funguje. To preto, že herci sa to učia. Volá sa to javisková reč.

Aby vás, vaše dieťa alebo vášho kandidáta bolo počuť, musíte buď túto zručnosť ovládať alebo to musíme vyriešiťÁno, ja viem váš kandidát, vy alebo vaše dieťa, je strašne talentované a ja vám k tomu gratulujem.  Ale pokiaľ to s ním nikto nenacvičil, celkom iste to nebude vedieť samé od seba.

Úplne ideálne by bolo, ak by sa to povedzme… čo ja viem…nacvičilo? Ja viem, je to také polo trápne a amatérske, ale neskúsite to predsa len? Robia to tak v Národnom, v Astorke, aj na Broadway,  tak čo by sme do toho nešli aj my? Čo sme my horší alebo čo?

Veď ak je vaše dieťa, kandidát alebo vy tak super, tak tá skúška dlho trvať nebude. Hm, tak čo poviete?  A ešte vám ako bonus prezradím aj taký grif, “špéci” tajomstvo divadelníkov. Ale psst. Len medzi nami. Volá sa to mikrofón.  Je síce pravda, že k tomu predsa len budete potrebovať aj takého uja, ktorý to vie zapínať a vypínať, ale aj toho vám vieme zohnať. Och, áno, aj s mikrofónom sa naozaj, naozaj treba naučiť robiť. Viete, my máme len také lacné, ktoré treba mať pri tom mieste, odkiaľ má vychádzať zvuk.

Radi vám to ukážeme. Jaj nie, naozaj prepáčte, ujo, ktorý vám odomykal sálu, ani váš bratranec z tretieho kolena čo robil DJ na jedličkovej, to nemôže robiť. Mal by to byť predsa len niekto, kto aspoň trošku tie gombíky pozná. Veď ide o vás, vaše dieťa alebo vášho kandidáta. Tak nech to má úroveň, nie? 

Skutočne vášmu podujatiu fandíme a určite to máte skvele premyslené, farebné a úžasné. A áno, naši pracovníci sú nesmierne šikovní, ale nikto z nás nie je jasnovidec a nevieme prečítať vaše myšlienky. V divadle je základným stavom tma. Ak máte inú predstavu, napríklad svetlejšiu alebo farebnejšiu, treba to povedať alebo ešte lepšie napísať.

Áno, váš kandidát, vaše dieťa alebo vy ste iste úplne super a možno nezabudnuteľný, ale úplne pre istotu, lebo stať sa môže čokoľvek, si to napíšme. Nazvime to povedzme scenár. Alebo technický scenár. Na ten papier napíšeme, kedy kto odkiaľ príde, ako na neho zasvietime a prípadne, či mu aj nepustíme ten mikrofón. Vidíte, raz to napíšeme a hneď to pomôže aj tomu ujovi, ktorý robí zvuk, aj tomu, ktorý bude robiť svetlá. Nie, ani toto nemôže robiť ten pán, ktorý vám odomkol sálu.

Váš kandidát, vy alebo vaše dieťa chce mať za sebou, vedľa seba či pod sebou obrázky alebo video ako má Adela v telke? No to je aký super nápad. Dobre, sme za. Áno, aj vám s tým vieme pomôcť, ale naozaj nie hodinu pred akciou. Oj nie, projektor vášho synovca, čo má doma, nám stačiť nebude. Viete, doma je doma, tam sedíte od steny 3 – 4 metre. My to tu máme trošku aj ďalej. Možno aj o 15 metrov a to potom ten domáci projektor moc nefunguje a vy, vaše dieťa alebo váš kandidát by mohol vyzerať ako neschopák. Ale poradím vám. Zoženieme na to niekoho, ja vám napríklad pomôžem a nacvičíme to. Áno, predstavte si, aj toto sa cvičí. 

Ja viem, veď už máme aj ten scenár popísaný, aj dieťa, kandidát alebo vy ste super talent, ale predsa len! Čo keď nebudete premietač vedieť, kedy to spustiť? Nie, nie, ani premietač nie je ten pán, ktorý vám odomykal sálu.

Áno, my vášmu kandidátovi, vášmu dieťaťu alebo  vám naozaj fandíme a určite budeme na túto chvíľu v slzách spomínať, keď si pôjdete po Grammy, Oskara alebo prisahať na ústavu, ale dnes vám žiaľ zľavu dať nevieme. Viete, oni tie elektrárne, ani plynárne, ani sociálka, vôbec nie sú kultúrni, nefandia ničomu a pýtajú od nás za plyn, elektrinu rovnaké peniaze ako hockde inde. Nie, predstavte si, ani štát nám nič nedá za vaše predstavenie. A áno musíte zaplatiť vopred, lebo už tu a takí boli čo nezaplatili a aj im sme fandili.

Ozaj, ešte jedna posledná rada. Ja viem, že suseda, aj bratranci a vôbec všetci vedia, že vy, váš kandidát alebo vaše dieťa tu u nás bude mať akciu.Ale nie je to trochu málo? Veď však dajme to vedieť aj širšiemu okoliu. Nie, nie, billboardy a reklama v telke sa neurobí automaticky v cene sály.  Nie, nie, vaši kamaráti na Facebooku to tiež nie je úplne postačujúca reklama. Ani plagátik na dverách školy. Skúste sa s niekým poradiť.  Predstavte si, že aj na to sú ľudia, ktorí vám s tým vedia pomôcť.

Nie, žiaľ, aj keď ľudia neprídu, vy zaplatiť budete musieť. Tak to totiž chodí. Preto sa vám snažím poradiť. Áno, aj za sálu, aj za protipožiarnu asistenciu, aj za biletárky, aj za zvukára, aj za osvetľovača sa platí, viete aj oni z niečoho žiť musia. Váš talent, kandidát ani rozkošné dieťa, naozaj nestačí. 

Nie, tomu pánovi, ktorý vám príde odomknúť sálu, platiť nemusíte. To budem asi ja, lebo ten, ktorý to robil predo mnou, tu už nie je. On totiž fandil všetkým kandidátom, všetkým tým talentovaným deťom a vôbec každému, kto chcel robiť kultúru. Všetkým dal tú zľavu, čo pýtate aj vy a stále čakal, až mu tí, čo im to vyšlo, prevzali si Grammy alebo prisahali na ústavu, pošlú to všimné, čo spomínate.  No a predvčerom nám umrel od hladu.